aktualizováno: 01.10.2022 22:27:55

KENNEL  ROYAL STUART Dalmatian's

O nás

O nás ...

 

Kdo jsme?

Jsme malá chovatelská stanice na okraji Olomouce. Naše srdce si získalo plemeno dalmatin, které je v naší rodině již od roku 1996. Zkušenosti a porovnání máme ale i s jinými plemeny. 

První psem u nás byla fenka trpasličího černého pudla. Tohoto pudla jsem si moc přála. A když jsme se jednou se sestrou vrátily z tábora tak tato malá psí kuličkana nás čekala doma. Psal se rok 1987 a mě bylo necelých 11 let. 

V roce 1990, když byla v Brně Světová výstava psů, jsem dostala za vysvědčení ten nejlepší dárek. Jela jsem se podívat na Světovku. Rozpis plemen byl znám již někdy od ledna, výstava byla hned na začátku prázdnin a já jsem půl roku přemýšlela který plemena potřebuju nutně vidět. Vyhrála to saluka a bedllington teriér. Na výstavě jsem byla jak v Jiříkově vidění. Všemi smysly jsem nasávala atmosféru výstavy. A věděla jsem, že toto je to co chci. Ale k prvnímu výstavnímu psovi byl stále ještě kus cesty přede mnou.

V roce 1996 dala sestra své kamarádce štěně německého ovčáka. Ona jí dala na oplátku štěně dalmatina.  Maličkou fenku kterou ,,chovatelé,, v nějakých 5 týdnech, i sourozence, dali pryč. A tak k nám přišla Sany. Sestra prostě před mámu dala encyklopedii psů a u dalmatina máma řekla, jé ten se mi líbí. Tak že za to, že teď máme doma 3 může vlastně ona. V době kdy jsme měli Sany jsem říkala, že dalšího dalmatina nechci. 

1999 a já si pořizuju konečně mého vysněného psa na výstavy. Je jím Sorbon Danilo Alkami, trikolorní pes kolie dlouhosrsté. I když nebyl výstavně extra úspěšný, byl to přesně ten typ psa kterého chcete mít doma. Jeho klidná a mírná povaha, ale odtažitost k cizím bylo to co mi vyhovovalo. Sorbon byl pes který budil respekt, ale mohlo se na něm dříví štípat. V porovnání s dalmatinkou to bylo jako den a noc. Bohužel odešel v 8 letech na rakovinu žaludku.

2007 Sorbon odešel, ale narodila se Kyra - Dreamskape Loves of Naire. Kyra je sen každého chovatele, majitele, vystavovatele. Výstavně je to velmi úspěšná fenka. V chovu dala jen dva vrhy - 2010 a 2014. V obou těchto vrzích se narodilo po jedné feně. Obě dvě zůstaly doma.

2021 V současnosti máme doma tři fenky - skoro 14 letou Kyru a její dvě dcery. Skoro 11 letou Mayu a 7 letou Fox.

Chov u nás.

Našim cílem není odchovávat mraky nekvalitních štěňat. To umí kde kdo. Odchováváme jenom když si chceme nechat. Chovný pár vybíráme pečlivě a typově tak aby na sebe seděl a vrh byl vyrovnaný. Žádné hokusy pokusy kdy pes a fena jsou naprosto odlišní. U nás zvolený krycí pes nemusí být šampion, ale musí splňovat určité zdravotní testy. Ty se samozřejmě mění a doplňují. Nikoli zmírňují.

Jak jsme k názvu přišli.

Název naší chovatelské stanice vznikl v březnu 2007. V době kdy jsme měli Sorbona a já plánovala chovat kolie. A protože kolie dlouhosrstá je skotský ovčák tak jsem název směřovala tímto směrem. A co je víc skotštějšího než rod skotských králů? A tak vznikl název naší chovatelské stanice ROYAL STUART - neboli královský Stuart.