aktualizováno: 01.10.2022 22:27:55

KENNEL  ROYAL STUART Dalmatian's

Zříceniny/Ruin's

Zříceniny...

Cimburk - Koryčany

           

Lanšperk

         

 

Drahotuše

                

 

Potštejn

          

 

Čertův hrádek - Olomoučany

          

 

Kraví hora

          

 

Levnov - Ketkovický hrad

           

 

Puchart

              

 

Hluboký

           

 

Cimburk

          

 

Vikštejn

                 

Kde: obec Vítkov-Podhradí, okres Opava

Hrad patrně založen ve 13. století. První písemná zmínka pochází z roku 1377. 1474 byl hrad dobyt Matyášem Korvínem a rozbořen. Ve 30. letech 16. století opraven a rozšířen. Za třicetileté války byl několikrát poškozen a v roce 1648 císařskými vojáky dokonce vyhozen do povětří. Opraven ve 2. polovině 17. století, ale již v 18. stol. ponechán svému osudu. V 70. letech 20. stol. byly zříceniny důkladně opraveny. Dochovaly se 3 brány, hradby vlastního a dolního hradu, část parkánové hradby a zčásti přístupná sklepení. Ve zdi jižního parkánu je zasazena koule z 30. leté války.

Protože se jedná o zříceninu, je přístup volný a volný je i pro pejsky. Máme, ale napaměti, že to není nejbezpečnější místo pro nás a ani naše miláčky.

 

Cvilín

        

Kde: osada Cvilín, okres Bruntál

Popis: hrad založen ve 13. století. V roce 1474 dobyt a poškozen vojsky Matyáše Korvína. Opraven na začátku 16. století a v 30. letech 16. století zesíleno opevnění. Potom slouží jako lovecký hrádek a po 30.leté válce definitivně opuštěn. Dochovala se obvodová hradba, vysoká až 8m, 7m vysoké torzo věže a základní obvodové zdivo. Necelých 500m od hradu je zbytek předsunutého opevnění.

Pejsky můžeme mít klidně na volno, ale hlídat aby nespadli do nějaké díry.

 

Helfštýn

           

Kde: obec Týn nad Bečvou, okres Přerov

Popis: jeden z našich nejmohutnějších hradů, doba založení 1276 - 86, ale pravděpodněji 1306 - 1312. Na přelomu        14. - 15. stlo. přestavěn na mohutnou gotickou pevnost. V roce 1468 hrad marně obléhal král Matyáš, ale majitel Albrecht Kostka mu vydal hrad nez boje. V roce 1681 vydán vzbouřeným Valachům. Za 30. leté války marně obléhán Švédy. V roce 1656 nařídila vojenská rada hrad vzbourat, ale protože již o sedm let později hrozí vpád Turků - je opět opevňován. V 19. stol. je už zněj ale zřícenina. Areál je dlouhý 187 a široký až 152 m. Obklopen hradbami s okrouhlými a hranolovými věžěmi. Hrad má pět bran a čtyři nádvoří, na posledním se dochovalo obvodové zdivo jednopatrového dvoukřídlého pozdně renesančního paláce. Bývalé parkány upraveny jako vyhlídkové věže.

Za mírný poplatek můžou pejsci do hradu, můžou do celého areálu, do paláce, do sklepení i do věžě. Tu ale nedoporučuji, protože je tam málo místa, hodně lidí a pejskovi mohou vadit schody, kterými vidí dolů. Není to pro psí sraby, protože jakmile se pejsek zakozí může být problém dostat ho dolů a nemusí tam s váma zrovna být  tolerantní lidé. U vchodu jsou velikánské misky na vodu.

 

Hukvaldy 

           

Kde: obec Hukvaldy, okres Frýdek - Místek

Popis: hrad vybudovaný kolem poloviny 13. stol. Mezi 15. - 16. stol. prošel hrad mnoha přestavbami a po nich měl šest bran a před každou se z nich se spouštěl padací most. Tento moravský hrad nebyl nikdy dobyt - ztroskotali na něm Valaši, Dáni, Švédi i Maďaři. V 18. stol. sloužil již jen jako sídlo správy hukvaldského panství. V roce 1762 přišel zhoubný požár  a již roku od roku 1848 se Hukvaldy popisují jako romantická zřícenina. Součástí hradu je obora, kde žijí stáda: muflonů, daňků a jelenů sika.

V celém areálu je nutné mít pejsky na vodítku, ale není problém vzít je sebou do hradu. S pejsky můžete prolézt celý hrad, ale bacha, ne každé zákoutí je pro ně bezpečné. Vstupné bylo pro čtyřnožce 10,- Kč a dokonce tam mají pro ně misku na vodu.

 

Lukov 

                                

Kde: obec Lukov, okres Zlín

Popis: rozsáhlá zřícenina jednoho z nejstarších moravských hradů založeného v 1. pol. 13. stol.V roce 1643 se jej zmocnili Švédové a při ústupu jej značně poškodili. Udržován do 80. let 18. stol., potom definitivně opuštěn. Od roku 1984 se zde provádějí archeologické výzkumy. Dochovány zbytky paláce, věží, obvodových hradeb a mostní pilíře.

Dobrovolné vstupné, volný přístup. Příjemná procházka lesem, mírné stoupání akorát pár metrů pod hradem je hodně prudký kopec, ale ten pohled potom stojí za to. Pejsky je možné mít na volno, na hradě pod dohledem, protože je tam hodně děr a taky mohou snadno spadnout do velmi hlubokého příkopu.